3 februari 2026
09:00-12:00
3D-printing ändrar spelplanen – är du redo?

Men vad betyder det för dig och ditt företag? Välkommen till en teknikworkshop där vi reder ut hur utvecklingen inom additiv tillverkning (även kallad 3D-printing) påverkar leverantörsledet. Och vilka möjligheter och utmaningar det innebär för dig som underleverantör eller mindre tillverkande företag?
I denna workshop får du:
- En uppdatering kring hur storföretag konkret arbetar med 3D-printing idag, vart de står i sin utveckling och vad som blir nästa steg.
- En förståelse för vilka förändringar som kan vara på väg i ert leverantörsled om 3–5 år
- En interaktiv övning där vi tillsammans identifierar möjligheter, hot och strategiska val kopplade till din verksamhet
- Möjlighet att nätverka med andra företag i liknande situation
Tillsammans kartlägger vi vad utvecklingen inom additiv tillverkning betyder för din framtid – och hur du kan ligga steget före. Föredragshållare är Markus Eriksson från RISE som i sin roll som forskare är med och kartlägger och driver den här utvecklingen inom 3D-printing och additiv tillverkning.
Praktisk information
Samtliga Teknikworkshoppar genomförs digitalt
När: Tisdag den 3 februari, kl 9-12
Var: Via Zoom, länk skickas ut innan workshoppen
Anmälan: Senast 1 februari 2026
Kostnad: Teknikworkshoppen är kostnadsfri
Denna Teknikworkshop utgår från projektet MATER-AM, SuRF-LSAM och SPARSAM
I projektet samverkar RISE, Chalmers University of Technology , Volvo Cars, Volvo AB och Alfa Laval.
Workshopledare
Markus Eriksson, RISE
Varmt välkomna!

Sofie Schentz
Telefon: 072-533 00 56